Dolar : Alış : 2.9304 / Satış : 2.9357
Euro : Alış : 3.2923 / Satış : 3.2982
HAVA DURUMU
hava durumu

sivas24°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 2954 İçerik Bulunuyor.

Son Haberler

Şamahı Katliamı unutulmadı

30 Mart 2014 - 308 okunma kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Şamahı Katliamı unutulmadı

Ermeni çeteleri 1918’de Azerbaycan topraklarında 100 bin Türk’ü vahşice öldürdü.

Bakü, Gence, Guba, Nahçıva…

Ermeni çeteleri 1918 yılında Azerbaycan topraklarında 100 bine yakın Türkü öldürdü. Ermeni vahşetinin en derinden yaşandığı yerlerden biri de Şamahı’ydı.

Stratejik bakımdan önemli bir noktada bulunan Şamahı, Bakü’ye sadece 110 kilometre mesafede bulunuyor. Bu şehirde 96 yıl önce Ermeniler 8 bin masum Azerbaycanlıyı katletti.

Ermeniler Şamahı’da 86 köyde katliam gerçekleştirdi. O köylerden biride Şeredil köyü. Köylülerin anlattığına göre köyün civarında bulunan dağda Türk askerleriyle Ermeni askerleri çatıştı.

CAMİİLERE SIĞINANALAR DA ÖLDÜRÜLDÜ

Şamahı’da bulunan 13 cami de Ermenilerin vahşetinden etkilenmiş. İçindeki insanlarla beraber bu kutsal mekanlar da ateşe verilmiş.

İmamzade camisinde yaşananlarsa insanın tüylerini diken diken ediyor. Azerbaycan Türkleri Şamahı’da bulunan İmamzade camiye Ermenilerin dokunmayacağını düşünmüşler. Ancak hiç de bekledikleri gibi olmamıştı ve binlerce Azerbaycan Türkü İmamzade camide diri diri yakıldı.

KATLİAMIN KURBANLARI UNUTULMUYOR

Üzerinden yüzyıla yakın bir zaman geçmesine rağmen Azerbaycanlılar katliam kurbanlarını unutmuyor. Onları rahmetle anıyor.

Sivil Toplum Kurumlarının Gelişimine Yardım Derneği, gazetecileri Şamahı bölgesini gezdirdi.

Gazeteciler 1918 yılında katliam yapılan bölgeleri ziyaret etti, toplu mezarların ve soykırım anıtının önüne çiçek bıraktılar.

Aynı zamanda katliamı anlatan 1905.az sitesi de tanıtıldı. İnternet sitesi Ermenilerin yaptıkları katliamları farklı dillerde anlatıyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz