İngiliz Eğitim Müfredatında İslam ve Osmanlı Anlatılacak

İngiltere’de üniversiteye hazırlanan öğrencilerin gördüğü derslere İslam’ın Yükselişi, Osmanlı Tarihi gibi derslerin de eklenmesi planlanıyor.
İngiltere’de İslam’ın Yükselişği ile OsmanlıTarihi’nin de ders olarak öğrencilere okutulması için çalışmalar başlatıldı.
İSLAM’IN YÜKSELİŞİ
BBC’nin haberine göre “A seviyesi” olarak bilinen ve üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik hazırlık ve denklik programına, gelecek yıldan itibaren Osmanlı İmparatorluğu ve İslam’ın yükselişi gibi konuların da dahil edilmesi planlanıyor.
Sınav kurulunun tarih sorumlusu, Mike Goddard hep aynı konularda ve 20’nci yüzyıla odaklı konuların seçilmesi nedeniyle eleştiri aldıklarını, amaçlarının öğrencilere çeşitlilik sunmak olduğunu söyledi.
“A seviyesi” sınavlarına dahil edilmesi planlanan yeni konular şöyle: Wessex Kralı Büyük Alfred ve İngiltere’nin ortaya çıkışı, erken Anglo Sakson dönemi, Cengiz Han, 1853 – 1937 yılları arasında Japonya, Afrika Krallıkları (1400-1800), Hindistan’da Babür İmpartorluğu’nun yükselişi ve çöküşü, İslam’ın yükselişi (550 – 750) Osmanlıİmparatorluğu’nun yükseliş dönemi (1453 – 1606), Çin ve yöneticileri (1839 – 1989), Orta Doğu; Osmanlı’dan Arap Baharı’na (1908 -2011)
Yeni konularla ilgili öneri gelecek ay, bu sınavlardan sorumlu üst kurulun onayına sunulacak. Kurulun onay vermesi halinde Eylül 2015’ten itibaren bu dersler müfredata dahil edilecek.
İngiliz eğitim sisteminde, tarihin A seviyesi sınavlarında en fazla tercih edilen beşinci alan olduğu belirtiliyor.
 Kaynak : Dünya Bülteni

Senin Düşüncen Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir