in

Bilim İnsanları, Ay Yüzeyinde Hareket Halinde Su Buldu

Görünüşe göre Ay, bilim insanlarının önceden düşündüğü kadar kuru bir yer değil. Bu bilgi NASA’nın Lunar Reconnaissance Orbiter’ını kullanarak Ay’ın yüzeyindeki su moleküllerinin ve nemin bir gün içerisindeki hareketlerini izleyen araştırmacılardan geliyor.

Ay, bir zamanlar kuru ve tozlu bir yerden fazlası olarak düşünülmüyordu ama zamanla bu imaj değişti. Ay’ın kutuplarında keşfedilen buz kütlelerinden sonra bilim insanları, Ay yüzeyinde bulunan ve Regolith adı verilen malzemenin içinde de su buldu. Araştırmacıların yaptığı son gözlemler gösteriyor ki sıvı su yüzeyde sadece bulunmuyor, aynı zamanda hareket de ediyor!

Ay’ın yüzeyindeki nem hakkında Geophysical Research Letters kataloğunda yayımlanan araştırmada, NASA durumu şöyle özetliyor:

“Ay’ın akşamüstü yaşanana ve ısı en yüksek seviyeye çıkıncaya kadar su molekülleri Regolith adı verilen maddenin içinde sıkıca birbirine tutunuyor. Daha sonra, moleküller termal olarak desorbe oluyor ve ince atmosferde veya ekzosferde yeterince soğuk olan başka bir yere sıçrayıp buralarda tekrar birleşerek miktarını arttırabiliyor. Yüzey sıcaklığı yeterince azaldığında ise moleküller yüzeye dönüyor.”

Ay üzerindeki sıvı su ve nem hakkında birçok bilgi edinmemizi sağlayan bu araştırma, insanlığın Dünya dışında kalıcı olarak yerleşimler kurmasına yardımcı olabilir. Eğer Ay yüzeyinden sıvı su toplayabilmeyi başarabilirsek, Ay, gelecekte yapılabilecek insanlı görevler için bir üs görevi görebilir.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Written by Sivas Medya

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

TRT'nin Siyasi Partilere Ayırdığı Süre Belli Oldu: Cumhur İttifakı Açık Ara Önde

TRT’nin Siyasi Partilere Ayırdığı Süre Belli Oldu: Cumhur İttifakı Açık Ara Önde

NASA, Evrenin Son Derece Ürkütücü Sesini Yayınladı (Video)

NASA, Evrenin Son Derece Ürkütücü Sesini Yayınladı (Video)